Skip to content

Aktīvi pārvaldīti fondi un indeksu fondi

Savstarpējo aizdevumu platformas nav vienīgais veids, kā pelnīt vismaz 8% gadā. Arī ar akcijām to var izdarīt, lai gan pirmajā mirklī tam varbūt ir grūti noticēt - kā nekā mūsu banku piedāvātie 3. līmeņa pensiju plāni vai uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas tādu ienesīgumu ne sapņos nav redzējušas.

Iemesli tam pamatā ir divi - banku augstās komisijas un aktīvais ieguldījumu fondu pārvaldīšanas veids. Aktīvā pārvaldīšana nozīmē to, ka brokeri katru dienu pērk un pārdod akcijas, mēģinot uzminēt, vai to cena augs vai kritīs. To sauc par mēģinājumu apspēlēt tirgu - jo brokeris domā, ka viņa minējumi būs pareizāki nekā citu tirgus dalībnieku minējumi.

Kā tas ietekmē fonda ienesīgumu? Protams, ja brokeris uzmin pareizi, tad ienesīgums palielinās, bet uz to nevar paļauties. Daudz ticamāka ir iespēja, ka brokerim neizdosies piecu vai desmit gadu garumā apspēlēt tirgu un fonda ienesīgums būs zem vidējā, turklāt vēl būs jāatņem lielas komisijas, lai segtu daudzo tranzakciju izmaksas un arī samaksātu brokerim algu.

Labākus rezultātus parasti dod tā saucamie indeksu fondi. Tajos neviens brokeris nemēģina uzminēt, kas notiks nākotnē, tikai nopērk fondam piesaistītajā indeksā ietvertās akcijas un viss, līdz ar to fonda ienesīgums ir ļoti tuvs attiecīgā indeksa kāpumam (vai kritumam).

Tagad jūs droši vien interesē, kur šos jaukos indeksu fondus var atrast. Diemžēl man jāsaka, ka Latvijā pagaidām tādu nav. Pagājušajā gadā pirmie indeksu fondi gan parādījās pensiju 2. līmenī, bet tajos, kā zināms, iemaksas veic tikai no nodokļiem.

Ko tad darīt? Izrādās, ka eksistē arī tādi indeksu fondi, kurus var pirkt un pārdot biržā, un viņiem nav obligāti jābūt reģistrētiem Latvijā, lai mēs viņus varētu izmantot. Par to es vairāk pastāstīšu nākamajā reizē.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *