Skip to content

Biržā tirgotie fondi jeb ETF

ETF ir saīsinājums no exchange-traded funds. Ne visi ETF-i ir indeksu fondi, bet daudzi ir. Pārvaldīšanas komisijas tiem pārsvarā ir zemas - tik zemas, ka 0,3% gadā jau skaitās dārgi.

Kā jau var noprast pēc nosaukuma, ETF-us, atšķirībā no parastajiem fondiem, var pirkt un pārdot biržā tāpat kā akcijas. Kādā ziņā tad tie ir labāki par akcijām? Tādā, ka tie izkliedē un samazina risku. Ja tu nopērc viena uzņēmuma akcijas, tev ir iespēja gan nopelnīt 100% gadā, ja uzņēmums attīstās, gan arī visu naudu pazaudēt, ja tas bankrotē. Savukārt, nopērkot ETF-u, kas sevī ietver akcijas no visas Eiropas vai Amerikas, tu samazini savu peļņas potenciālu, bet toties samazini arī zaudējumu iespēju.

Es pati par ETF-iem uzzināju salīdzinoši nesen, lasot Toma Kreicberga blogu un meklējot indeksu fondus. Papētot iespējas Latvijā iegādāties ETF-us, man gandrīz nolaidās rokas. Luminor, piemēram, tādu iespēju vispār nepiedāvā (vismaz tā man pavasarī apgalvoja kāda bankas darbiniece), savukārt caur Swedbank gan var nopirkt ETF-us ārzemju biržās, tikai minimālā komisijas maksa par vienu pirkumu ir 21 €. Skarbi. Bet labi, ja pērk ETF-us par 1000 € uzreiz, tad tā komisija nav tik traka. Tā es padomāju un sāku meklēt ETF-us, ko man gribētos nopirkt, bet neko jēdzīgu nevarēju atrast. Sāku jau domāt, ka varbūt nav vērts ar to visu ņemties.

Un tad kādā jaukā dienā es uzzināju par ETFmatic. Tas ir Lielbritānijā bāzēts uzņēmums, bet viņam ir licence arī darbībai Latvijā. Kad reģistrējies, tu viņiem norādi savu riska profilu (gados jauniem krājējiem vajadzētu vismaz 90% naudas ieguldīt akcijās) un viņu robots pats izvēlas, kurus ETF-us tev nopirkt. Uzstādi regulāro maksājumu savā internetbankā un viss. Par pirkšanu nekāda komisija nav jāmaksā, ir tikai gada komisija 0.48% apmērā no portfeļa apjoma. Es esmu sajūsmā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *