Skip to content

Cik izdevīgs ir pensiju 3. līmenis?

Pienācis laiks parunāt arī par pensiju 3. līmeni. Mūsu valsts vēlas mudināt iedzīvotājus brīvprātīgi krāt naudu savām vecumdienām, tāpēc ir ieviesusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu par visām iemaksām (līdz 4000 €), kas veiktas kādā no pensiju 3. līmeņa plāniem. IIN pašlaik ir 20%, tātad katru gadu uzkrājuma ienesīgums arī ir 20%? Nē, tā gluži nav.

Lieta tāda, ka tos 20% rēķina tikai no pēdējā gada iemaksām, nevis no visa uzkrājuma. Valsts tev neko nemaksā par to naudu, ko tu ieskaitīji pensiju plānā pirms pieciem vai desmit gadiem, tāpēc svarīgs ir pensiju plāna ienesīgums.

Es izveidoju nelielu tabulu, kurā var redzēt, kā, gadiem ejot, samazinās reālais plāna ienesīgums. Augšdaļā var redzēt manus pieņēmumus: plāns pelna 3,5% gadā, iemaksas ir katru mēnesi 100 €, un nodokļa atmaksas apjoms ir 240 €. Vienkāršības labad es pieņēmu, ka IIN atmaksa par iepriekšējo gadu tiek saņemta jau 1. janvārī un uzreiz ieskaitīta plānā.

Kā var redzēt, virs 8% vidējais ienesīgums turas tikai pirmos septiņus gadus - un arī tas ir tad, ja pats plāns pelna 3,5% gadā. Ja plāna peļņa ir tikai 2% gadā (kas arī nav retums), virs 8% vidējais ienesīgums ir tikai pirmos piecus gadus. Tā kā naudu no pensiju 3. līmeņa var izņemt tikai tad, kad sasniedz 55 gadu vecumu, es uzskatu, ka ātrāk par 47 gadiem nav vērts pieteikties šim te priekam. Krāt un ieguldīt vajag, protams, bet citur.

Varbūt tu tagad domā, ka es nepareizi daru, izvēloties 8% ienesīgumu kā atskaites punktu. Vai tāds ienesīgums tiešām ir reāls? Vai varbūt ļoti riskants?

Par risku varu teikt tikai to, ka aktīvie pensiju plāni lielāko daļu naudas tāpat iegulda akcijās. Swedbankai pat ir viens plāns, kas pilnīgi visu naudu iegulda akcijās. Risks tavai naudai, ja tu pats to ieguldi akcijās caur ETF-iem, ir tieši tāds pats kā pensiju plānā. Īstermiņā svārstības var būt lielas, bet ilgtermiņā risks zaudēt naudu ir ļoti, ļoti mazs.

Kas attiecas uz 8% ienesīgumu - es, protams, nevaru garantēt, ka nākotnē vidējais ienesīgums nebūs zemāks, lai gan līdz šim tas ir bijis virs 10%, bet ne par to ir runa. Paskatīsimies dažu Latvijas pensiju 3. līmeņa plānu ienesīgumu pēdējo piecu gadu laikā: Swedbankai augstākais ir 5,13%, SEB bankai - 2,77%, Luminor - 3,84%. Izskatās, ka Swedbank ir labi pastrādājusi, vai nē? Nē.

Paskatīsimies tagad uz vienu ASV fondu, ko sauc "Vanguard Total Stock Market Index Fund" (VTSAX). Tas ir indeksu fonds, kas satur visas akcijas, ko tirgo ASV biržās. Pēdējo piecu gadu laikā vienas daļas cena pieauga no 44,61 $ līdz 68,82 $, tas ir, par 54,2% jeb gandrīz 11% gadā. Mūsu pensiju plāniem neviens neaizliedz pirkt tās pašas akcijas un pelnīt tos pašus procentus. Vai šādos apstākļos 5,13% ir apsveicams rezultāts? It nemaz nē.

Ja augstāk redzamajā tabulā ienesīgumu nomaina uz 5%, tad pēc 20 gadiem ar tām pašām 100 eiro iemaksām uzkrājums ir 49 tūkstoši eiro. Bet, ja mēs ar ETFu nopelnām 10% gadā, bet nesaņemam IIN atmaksu, uzkrājums pēc 20 gadiem būs 76 tūkstoši eiro. Te ir skaidri redzams, kurš variants ir izdevīgāks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *