Skip to content

Cik riskanti ir ieguldīt naudu akcijās

Akciju tirgus ir svārstīgs un īstermiņā diezgan neprognozējams. Vai tas nozīmē, ka ieguldīt akcijās ir pārāk riskanti? Ne vienmēr. Atbilde ir atkarīga no akciju turēšanas ilguma un diversifikācijas.

Spēlēšanās ar akciju cenu īstermiņa svārstībām noteikti ir ļoti riskanta, to es nevienam neiesaku darīt. Mēģināt izzīlēt, kurām akcijām tagad cena kāps, lai tūlīt tās nopirktu un pēc pāris dienām pārdotu, ir tas pats, kas spēlēt kazino. Ilgtermiņā zaudējumi ir garantēti. Pat ja tev izdotos uzminēt pareizi 50% gadījumu, pirkšanas un pārdošanas komisiju dēļ tu vienalga būtu mīnusos.

Pavisam cita aina paveras, ja palūkojamies uz akciju tirgu 20 un vairāk gadu griezumā. S&P 500 indekss (tas aptver 500 lielāko ASV uzņēmumu akcijas) laika periodā no 1966. līdz 2015. gadam auga vidēji par 9.69% gadā. Protams, šī augšana dažādu krīžu dēļ nenotika vienmērīgi. Piemēram, 1982. - 1999.g. S&P 500 auga par 14.8% gadā, bet 2000. - 2017.g. tikai par 3.4% gadā.

Kā būs nākotnē, to mēs nevaram zināt, bet līdz šim gandrīz visi 10 gadu periodi un pilnīgi visi 20 gadu periodi akciju tirgū ir bijuši ar pozitīvu atdevi, tāpēc es uzskatu, ka šāds ieguldījums ir ar ļoti nelielu risku. Galvenais ir ieguldīt daudz un dažādās akcijās, kas aptver daudzas nozares un daudzas valstis (akciju fondi tam ir vispiemērotākie), un atrast tādu banku vai citu brokeri, kas visu peļņu nenoēd komisijās. Tieši ar to es pašlaik nodarbojos. Tas nav viegli, jo Latvijā neviena banka nepiedāvā ieguldīt indeksu fondos, savukārt aktīvi pārvaldītiem fondiem ir pārāk lielas komisijas. Līdz ar to nākas fondus meklēt ārzemēs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *