Skip to content

Kas P2P platformās ir automātiskais investors jeb robots?

Pieņemsim, ka tev ir sakrāti 1000 € un tu vēlies tos ieguldīt aizdevumos - bet tikai tā, lai sadalītu risku un vienā aizdevumā ieguldītu ne vairāk par 15 €. Ja to darītu manuāli, tas aizņemtu ļoti ilgu laiku, tāpēc lielākā daļa platformu piedāvā tā saukto auto-invest robotu, kuram var norādīt dažādus parametrus, pēc kuriem tas automātiski izvēlēsies aizdevumus, kuros ieguldīt naudu.

Parasti var norādīt sekojošos parametrus:

  • procentu likmi (vai pieļaujamo intervālu)
  • minimālo un maksimālo aizdevuma ilgumu
  • aizdevuma izsniedzēju, ja tādi ir vairāki
  • pieļaujamo kredītņēmēja kredītreitingu (tikai tām platformām, kas nepiedāvā pārpirkt jau izsniegtus aizdevumus)
  • maksimālo portfeļa vērtību
  • u.c.

Šādi roboti ir noderīgi ne tikai tad, kad platformā tiek ieskaitīta papildus nauda, bet arī tad, kad tiek atmaksāti aizdevumi. Ja investora nauda ir kārtīgi sadalīta pa daudziem aizdevumiem, nelieli procentu un pamatsummas maksājumi var ienākt gandrīz vai katru dienu. Robots parūpējas par to, lai ienākusī nauda tiktu automātiski investēta no jauna citos aizdevumos un investoram nebūtu par to jāuztraucas.

Robots ir ļoti izdevīgs arī tajās situācijās, kad investoru ir vairāk par aizdevumiem. Tādos gadījumos visi jaunie aizdevumi ir uz izķeršanu, un parasti viņus izķer tieši robots. Kā viņi tālāk tiek sadalīti investoriem, tas ir katras platformas ziņā.

Taču robotam ir arī kāds nopietns trūkums. Lai to labāk saprastu, iedomāsimies, ka mūsu aizdevumu platforma ir parasts tirgus, kurā sabrauc zemnieki no visas Latvijas un pārdod ābolus. Uzstādīt robotu būtībā nozīmē pateikt viņam tā: ja tev ir nauda, aizej pie pārdevēja X un nopērc Y šķirnes ābolus par cenu Z. Sākumā viss ir labi, bet kas notiks, ja pārdevējs X paaugstinās cenu? Robots neko nenopirks. Kas notiks, ja pārdevējs X pārstās tirgot konkrētās šķirnes ābolus un tā vietā piedāvās citus ābolus? Robots neko nenopirks. Un kas notiks, ja pie blakus galdiņa pārdevējs P piedāvās šos pašus ābolus lētāk? Robots to ignorēs.

Secinājums ir tāds, ka robotu ir diezgan droši izmantot tajās platformās, kur procentu likme un citi aizdevumu parametri īpaši nemainās. Citos gadījumos daudz kas atkarīgs no tā, vai cilvēkam ir laiks un vēlme katru dienu apskatīt pieejamos aizdevumus un izvēlēties labākos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *