Skip to content

P2P aizdevumi

Akcijas nav vienīgais ieguldījumu veids, kas var dot augstu ienesīgumu. Pēdējos gados populāras ir kļuvušas arī savstarpējo aizdevumu platformas. Angliski šo nišu sauc par peer-to-peer lending jeb p2p lending. Bet kas tas īsti ir?

Pirmā p2p platforma, vārdā Zopa, tika dibināta 2005. gadā Lielbritānijā. Ideja bija vienkārša - savienot cilvēkus, kas vēlas aizņemties naudu, ar cilvēkiem, kas naudu vēlas aizdot un pelnīt ar to procentus. Tas darbojas apmēram tā: vispirms aizņēmējs piesakās platformā, tad platforma viņu izvērtē un nosaka kredītreitingu, un tad visa šī informācija tiek nodota investoriem, lai viņi varētu izlemt, vai vēlas aizdot naudu konkrētajam cilvēkam vai nē un par kādu likmi.

Zopas biznesa modelis izrādījās veiksmīgs, un pašlaik šī platforma ir viena no vadošajām p2p platformām Lielbritānijā. Katru mēnesi caur to tiek aizdoti apmēram 100 miljoni eiro. Taču eksistē arī citu veidu p2p platformas.

Ir tādas platformas, kas investoriem piedāvā aizdot naudu uzņēmumiem, nevis privātpersonām. Dažiem uzņēmumiem vajag naudu, lai paplašinātos, dažiem vienkārši ikdienas vajadzībām, bet daži uzņēmumi ir nekustamo īpašumu attīstītāji, kam nauda nepieciešama, lai pabeigtu projektu. Visos gadījumos process ir līdzīgs - platforma izvērtē aizdevuma pieteikumu un, ja atzinums ir pozitīvs, piedāvā šo aizdevumu investoriem. Ja pēc tam izrādās, ka uzņēmums nevar atmaksāt kredītu, tad platforma nodarbojas ar naudas piedziņu.

Ir arī tādas platformas, kas pieder tā saukto ātro kredītu kompānijām un kas piedāvā investoriem ieguldīt šo firmu jau izsniegtajos aizdevumos. Šī tipa platformas parasti atpērk no investoriem sliktos kredītus, kur aizņēmējs nemaksā ilgāk par 60 dienām. Populārākās šī tipa platformas ir reģistrētas tieši Latvijā.

Un visbeidzot, ir arī tādas platformas, kas darbojas līdzīgi kā iepriekšējā tipa platformas - piedāvā investēt jau iepriekš izsniegtos aizdevumos - bet nav piesaistītas nevienam konkrētam uzņēmumam, kas izsniedz kredītus. Tās darbojas kā tirgus plači, aicinot pie sevis daudzus kredītu izsniedzējus un ļaujot viņiem savā starpā konkurēt ar procentu likmēm.

Peļņa, protams, ir galvenais iemesls, kādēļ investori iegulda savu naudu šajās platformās. Labākās platformas Eiropā, manuprāt, ir Baltijas valstīs un Īrijā, un tajās paredzamais ienesīgums ir no 8% līdz pat 14% gadā. Es pati p2p aizdevumos sāku ieguldīt šī gada janvārī un pašlaik esmu reģistrējusies četrās platformās. Par tām visām drīzumā pastāstīšu sīkāk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *