Skip to content

Kas P2P platformās ir aizdevumu atpirkšanas garantija?

Skaidrs, ka aizdevumu došanas biznesā mēdz gadīties, ka aizņēmējs kredītu nevar atmaksāt. Kā ar šo situāciju tiek galā P2P platformas?

Te ir divi varianti:

  1. Investora līdzekļu atgūšana ir tieši atkarīga no tā, cik veiksmīgi izdevās piedzīt parādu. Investoriem pašiem ar to (protams) nav jānodarbojas, piedziņu veic vai nu platforma, vai arī firma, kas izsniedza kredītu, bet investoriem ir jāgaida, kamēr šis process tiks pabeigts. Tas, protams, rada zināmas neērtības un risku.
  2. Ja aizņēmējs kavē maksājumu noteiktu skaitu dienu (parasti 60), kredīta izsniedzējs to atpērk no investora. Protams, ka kredīta izsniedzējs pēc tam nodarbojas ar parāda piedziņu, bet mūs kā investorus tas vairs neinteresē, jo savu naudu esam dabūjuši atpakaļ, turklāt ar visiem nopelnītajiem procentiem.

Otrajā gadījumā aprakstītā situācija ir tā, kur investoriem tiek piedāvāta atpirkšanas garantija. Protams, ka investoriem šādi aizdevumi patīk labāk, un platformas to izmanto, lai piesaistītu vairāk līdzekļu. Arī man patīk atpirkšanas garantija, tāpēc pārsvarā investēju tādās platformās, kas to piedāvā. Vienīgā, kas to nepiedāvā, ir Envestio - bet tajā ir attiecīgi daudz lielākas procentu likmes.

Un tomēr ir svarīgi saprast, ka šo atpirkšanu negarantē kāda banka vai valsts, to garantē tikai viens uzņēmums vai uzņēmumu grupa. Ja gadās, ka uzņēmums bankrotē, tad atpirkšanas garantija vairs nedarbojas. Tāpēc ir svarīgi savus ieguldījumus sadalīt pa vairākiem kredītu izsniedzējiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *